مزایا و برتری‌های اندروید و آی او اس

مزایا و معایب اندروید و iOS

بیش از هفت سال است که دو سیستم عامل اندروید گوگل و سیستم عامل iOS اپل در کشمکش به سر می‌برند. هم گوشی‌های اندرویدی و هم گوشی‌های اپل در این دو سه سال اخیر مسیر طولانی‌ای را پیموده‌اند. تا بدین جای کار آخرین نسخه از iOS سیستم عامل اپل 8.3 (البته نسخه آزمایشی 9.0 عرضه شده است) و آخرین نسخه اندروید نسخه 5.2 آبنبات چوبی است. اکنون معیار مقایسه بین گوشی‌های اندرویدی و گوشی آیفون، این دو نسخه از سیستم عامل‌ها هستند.

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌ها انحصاری بودن iOS برای شرکت اپل است. در حالیکه اندروید روی انواع دستگاه‌ها و گجت‌ها، از گوشی اندرویدی ارزان گرفته تا گوشی‌های تمام عیار را شامل می‌شود. پس یکی از تفاوت ها در گوناگونی دستگاه‌های تولید شده با این دو سیستم عامل است. علاوه بر این، سیاست اندروید و گوگل ارایه آزادی عمل بالا به کاربران است. در اندروید می‌توان از انواع برنامه‌های تماس، انواع برنامه‌های پیام رسانی، لانچر ها و … استفاده کرد. در حالیکه سیستم عامل اپل در این زمینه‌ها به طور کامل انحصاری است و کاربر هیچ حق انتخابی در برنامه‌های پیش فرض سیستم عامل ندارد. این اولین تفاوت بین گوشی و تبلت اندرویدی و آیفون و آیپد است.

مساله دیگر این است که برنامه‌های اندروید به راحتی نسخه iOS شان یافت می‌شود، در حالیکه اکثر برنامه‌های آیفون نسخه اندرویدی ندارند و اینکه مهاجرت از اندروید به iOS بسیار ساده است. انتقال ایمیل‌ها، مخاطبین، تصاویر، موسیقی‌ها و فیلم‌ها از اندروید به آیفون بسیار ساده‌تر از انتقال از آیفون است.

علاوه بر گفته‌های بالا تفاوت‌های کلی دیگری بین این دو سیستم وجود دارند که با ارایه دسته بندی روی مزایا و معایب، نگاه دقیق‌تری به این مقوله خواهیم داشت.

رابط کاربری اندروید و آی او اس

رابط کاربری

طراحی تیز، فلت و شیک نسخه 8 این سیستم عامل اپل برگرفته از نسخه‌های قبلی iOS است. می‌توان گفت از لحاظ طراحی، رابط کاربری اپل یک سر و گردن بالاتر از اندروید است. سیستم عامل آیفون طراحی بسیار به روز و زیبایی دارد. هر دو سیستم عامل از لحاظ کاربری بسیار ساده هستند و کاربران به راحتی می‌توانند با این سیستم عامل‌ها کار کنند. ولی در کل می‌توان ادعا کرد اپل سیستم عامل زیباتری ارایه کرده، ولی اندروید کاراتر است. سلیقه طراحی هر دو کمپانی در سیستم عامل ارایه شده کاملا مشهود است. سیستم نوتیفکیشن و آلارم در سیستم عامل اپل طراحی جزیی‌تر و دقیق‌تری دارد. به طوریکه برای برنامه‌های مختلف قابل سفارشی سازی است. تفاوت دیگر سه دکمه بودن سیستم عامل اندروید در قسمت پایین رابط کاربری است. همان طور که می‌دانید آیفون فقط یک دکمه دارد. البته هیچ کدام را نمی‌توان بد یا خوب ارزیابی کرد. هر دو روش مدیریت برنامه‌ها و پنجره‌ها کارآمد هستند و کاربران هر دو سیستم عامل پس از مدتی به روش کار آنها عادت می‌کنند. در فرمان صوتی، دستیار صوتی گوگل و سیری-دستیار صوتی آیفون- تا حدی با هم برابرند، اما سیری برتری‌هایی نسبت به همتای گوگلی خود دارد. سیری بیشتر روی کنترل صوتی، دسترسی به اطلاعات فقط با فرامین صوتی و استفاده از گجت بدون نیاز به دست تمرکز دارد. گوگل ناو نیز فرامین صوتی را دریافت می‌کند، اما در کنار پردازش صوت، برای تشخیص و اجرای دستورات تمرکز خود را روی پروفایل کاربر و آنچه که قبلا از کاربر می‌داند، گذاشته است. در این بخش آنچه که اهمیت فراوانی دارد، امکان شخصی سازی و سفارشی سازی بدون محدودیت اندروید است. این برگ برنده در تمام گوشی‌های اندرویدی و تبلت‌های اندرویدی با شماست. در حالیکه وقتی آیفون می‌خرید، باید به پیش فرض تمام برنامه‌های اصلی مانند تماس٬ لانچر و … کفایت کنید. مساله دیگر امکان تبادل اطلاعات در برنامه‌های کاربردی است. سیاست اندروید در ایجاد دسترسی گسترده به انواع برنامه‌ها برای تبادل فایل و دسترسی به امکانات ارتباطاتی موضوعی است که در سیستم عامل اپل وجود ندارد.

اپلیکیشن‌های کاربردی

برنامه های کاربردی و اکو سیستم کلی

هم گوگل و هم اپل مجموعه‌ای غنی از برنامه‌ها و بازی‌ها را برای کاربران خود مهیا نموده‌اند. با این تفاوت که کاربران اپل قادرند نسخه مخصوص iOS برنامه‌های ارایه شده توسط گوگل را روی آیفون‌ها و آیپدهای خود اجرا نمایند. در حالیکه عموم برنامه های ارائه شده توسط اپل منحصر به سیستم عامل iOS است. در حالت کلی امکاناتی که از نظر برنامه‌های کاربری توسط دو سیستم عامل به مصرف کنندگان ارایه می‌شود برابر است. برنامه‌های ارایه شده توسط کمپانی‌های دیگر، اکثرا برای هر دو نسخه اندروید و iOS موجود هستند. هرچند که از لحاظ زمانی برنامه‌های ارایه شده توسط دیگر شرکت‌ها برای اپل مدتی زودتر از اندروید و پس از آن برای پلتفرم‌های ویندوز و بلک‌بری ارایه می‌شوند. مساله دیگر در اجازه دسترسی برنامه ها به دستگاه است. در سیستم عامل اندروید نصب یک برنامه حالت صفر یا یک دارد. بدین معنی که با نصب برنامه با همه مجوزها، با دسترسی مورد درخواست برنامه موافقت می‌کنید یا اینکه می‌توانید برنامه را نصب نکنید. ولی در سیستم عامل اپل این مجوز دسترسی، مرحله به مرحله است و هر مجوزی قابل ارایه یا قابل رد کردن می‌باشد.

امنیت

ثبات، امنیت و کارایی

برنامه احراز هویت تاچ آی دی اپل که از تکنولوژی تشخیص اثر انگشت بهره می‌برد، برگ برنده‌ای برای آیفون به حساب می‌آید. این تکنولوژی برای استفاده معمول به جای رمز عبور و الگو و همچنین برای احراز هویت در روند پرداخت قابل استفاده است. در بین تولید کنندگان گوشی‌های اندرویدی، سامسونگ تا حدودی توانسته این تکنولوژی را به کار ببرد که تعریف آنچنانی ندارد.

اندروید بالاخره مانند اپل تمام اطلاعات دستگاه را با کد ورودی کاربر رمز نگاری می‌کند. این امکان در اندروید 5 قابل دسترس است. فعلا فقط در دستگاه‌های سری نکسوس این رمزنگاری صورت می‌پذیرد که در صورت تمایل تولید کنندگان گوشی اندرویدی این امکان به تمام گوشی‌های اندرویدی قابل اضافه شدن خواهد بود.

دیگر مساله امنیتی خطراتی است که از طریق برنامه‌های نصب شده، کاربران را تهدید می‌کند. اندروید به دلیل ساختار متن باز و عدم کنترل کافی روی تولید کنندگان دیگر، برنامه‌هایش با خطرات بیشتری روبرو است. بهترین راه، اجتناب از نصب برنامه‌های اندرویدی از منابع ناشناس است. تقریبا غالب برنامه‌های اندرویدی در گوگل پلی موجود‌اند و تمام برنامه‌های موجود در گوگل پلی از نظر امنیتی کاملا ایمن به شمار می‌آیند. دیگر نکته اینکه قبل از نصب برنامه‌ها، به مجوز های دسترسی‌ای که به برنامه ها داده می‌شود دقت کنید. برای مثال برنامه خبر خوان یا یک بازی ساده نیازی ندارد که به تماس‌ها و پیام‌های ارتباطی دستگاه دسترسی داشته باشد.

از نظر ثبات و کارایی، دو سیستم عامل کاملا نزدیک به هم عمل می‌کنند. بررسی‌ها نشان داده که در برخی کاربردها اندروید و در برخی کاربردها iOS سریع‌تر است. ولی در کل با توجه به سخت افزار مشابه، هم اندروید و هم iOS نمره‌ای مشابه در کارایی و ثبات می‌گیرند. ولی از نظر امنیتی سیستم عامل اپل بهتر عمل می‌کند. هرچند که این برتری اختلاف خیلی زیادی ندارد و دلیلی محکم برای بهتر بودن iOS به حساب نمی‌آید.

فراتر از یک سیستم عامل

فاکتورهای بسیار دیگری برای مقایسه اندروید و iOS وجود دارد. برای مثال برنامه‌های سلامتی ارایه شده توسط این دو شرکت یا برنامه پرداخت آنلاین. یا مثلا پروژهایی که برای ارتباط با اینترنت اشیا و خودروها تهیه شده‌اند. علاوه بر این موارد چند فاکتور دیگر قابل بررسی وجود دارد.

موسیقی و فیلم یکی از گزینه‌هاست. برنامه مدیریت چند رسانه‌ای اپل یعنی iTunes به عبارتی لنگه ندارد. این برنامه و دیگر برنامه‌های چند رسانه‌ای آیفون و محصولات اپل به کلی برنامه‌های در حال توسعه اندروید را از میدان به در می‌کند. از لحاظ محتوایی نیز این برنامه‌ها بسیار غنی بوده و تقریبا شامل تمام محتوای چند رسانه‌ای تولید شده صدر اول جهان می‌باشند.

از نظر تکنولوژی ابری، دوباره شرکت اپل با نرم افزار iCloud و دیگر برنام‌های ابری، گوی سبقت را از اندروید می‌رباید. دیگر نقطه قوت سیستم عامل اپل برنامه دوربین آیفون است. این برنامه در کنار سخت افزار مناسب دوربین آیفون، همیشه به طور قطعی بر اندروید پیروز بوده است.

در کل آنچه که تا حدود زیادی باعث تفاوت در این دو سیستم عامل بزرگ می‌شود، ایدئولوژی حاکم بر کمپانی‌های صاحب آنهاست. نگرش این دو کمپانی به نرم افزار، سخت افزار، وب، اطلاعات کاربر و مساله حریم خصوصی تا حد زیادی متفاوت است. بنابراین انتخاب از بین این دو تا حدی بسته به این است که شما با نگرش کدام کمپانی سازگارترید. هرچه از عمر این سیستم عامل‌ها می‌گذرد، به لطف تولیدکنندگانشان هرچه بیشتر کامل‌تر و بالغ‌تر می‌شوند. مساله اصلی این است که سرعت رشد کدام یک با شتاب بیشتری همراه خواهد بود؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از مطالب زیر استفاده کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران درباره "مزایا و معایب اندروید و iOS"